<

cikkek

üzenőfal

Utolsó kommentek

  • Dolus: A magas koleszterin szint valóban csökkenthető. Nekem is az volt. Én is változtattam a táplálkozás... (2012.02.14. 20:36) 7 tévhit a koleszterinről
  • Mamuska: Had egészítsem ki a cikket azzal ( aki nem tudná és erre téved az is megtudja) hogy a fahéj nagyon... (2012.01.19. 21:36) Miért magas?
  • BMK73: A férjem 39 éves. Kb egy éve derült ki nála, hogy komoly gondok vannak a triglicerid szintjével. K... (2010.11.23. 23:07) A magas vérzsírszint kezelése
  • Fogyás: Diétához is tökéletes a leves. Én is szeretem. (2010.09.06. 14:11) Szeretem a leveseket...
  • 8kftg4p: oké (2010.02.24. 20:52) Mintaétrend 6. nap
  • Utolsó 20
pagerank

Mangalica vs. koleszterin

2008.11.27. 22:01 | camarosa | Szólj hozzá!

Címkék: koleszterin étrend nyersanyag koleszterinszegény élelmiszer

A mangalicáról sok embernek az jut az eszébe, hogy nincs vagy kevés benne a koleszterin. Pedig ez nem igaz.

A mangalica elismerten magyar eredetű sertéstípus, hivatalosan az Országgyűlés 2004. áprilisában a védett, veszéyeztetett, nagy genetikai értéket képviselő, őshonos magyar eredeű állatok közé sorolta.

Kialakulása az 1800-as évek elejére vezethető vissza, többféle sertésfajta keresztezéséből. A mangalica a nemesítésnek köszönhetően kifejezetten zsírsertés. Jellemző rá, hogy a szalonnája kiváló minőségű, és az izomszövetekben is nagy a zsír mennyisége. Ezért a belőlük készült ételek nagyon finomak.

A mangalica iránti kereslet napjainkban igencsak fellendült. Ez egyrészt abból adódik, hogy a hagyományos receptúra szerint készült ételek, és az ehhez szükséges nyersanyagok egyre népszerűbbek. A másik ok az a mendemonda, hogy nagyon kedvező a zsírsav-összetétele, illetve alacsony a koleszterintartalma.

Az igazság: Csapó és munkatársai (1999) részletes vizsgálatot végeztek több mangalica- és néhány összehasonlító (nagyfehér, magyar lapály) fajtával. Azonos takarmányozási és tartási körülmények mellett csak minimális különbséget mértek a vizsgált fajták között:

  • az összes telített zsírsavtartalom (SFA) : 41,78% a hagyományosé, 39,88% a mangalicáé
  • a kétszeresen telítetlen linolsav: 10,63% a hagyományosé, 11,47% a mangalicáé.

A többszörösen telítetlen zsírsavak (PUFA) aránya a linolsavon kívül kevesebb, mint 0,5%, míg a tengeri halak PUFA-tartalma mintegy 40%, ebből 30% omega-3. Belátható, hogy a mangalica zsírsav-összetétele meg sem közelíti az ideálist.

A koleszterinmentesség sem igaz, természetesen a különböző húsrészekben eltérő az érték, de az átlag 83-85 mg/100 g.

Összegezve: a mangalicában a kétszeresen telítetlen linolsav tartalom minimálisan kevesebb, mint a hagyományos sertésekben.

Ezt a tényt sikerült úgy felnagyítani a köztudatban, hogy a fogyasztók nagy része azt hiszi, hogy a mangalica zsírja egészséges, sőt, egészségvédő. Persze nagyon finomak a mangalicából készült élelmiszerek, ezt senki sem vitatja, az egészséges táplálkozás keretein belül mindenki fogyassza kedvére (ha meg tudja fizetni).

A bejegyzés trackback címe:

https://koleszterin-dieta.blog.hu/api/trackback/id/tr50792215

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása